Amanoslarda Kurt, Karaca ve yaban domuzu tespit edildi

Amanos dağlarında Kurt, Karaca ve yaban domuzu tespit edildi

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)

ORMAN ve Su İşleri Osmaniye İl Şube Müdürlüğünce, il sınırları dahilinde çeşitli alanlarda yürütülmeye başlanan foto kapan ile yaban hayvanı gözlem ve tespit çalışmaları sonuç vermeye devam ediyor. 2015 yılı içerisinde başlatılan çalışmalarda ilimiz sınırlarında olduğu bilinen Karaca, Yaban Domuzu, Tilki, Oklu Kirpi, Kuyruk Süren ve benzeri yaban hayvanlarıyla birlikte ilk defa tespit edilen yaban keçisi ve yaban kedisi türlerinden sonra 2016 Mart ayı içerisinde Amanos dağlarında 5 adet Kurt, Karaca ve yaban domuzu tespit edildi.
Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Nuri Yılmaz, "Yaban hayvanı çeşitliliği açısından oldukça zengin olan ilimizde ana hedefimiz bölgede olduğu söylenen ancak tespit edilemeyen Ayı, Sırtlan, Vaşak ve Anadolu Parsı türlerini tespit etmek olup, çalışmalar devam edecek ve sonuçlar paylaşılmaya devam edecektir." dedi.
Yılmaz, İl sınırları içerisinde hayvanların geçiş güzergahları arasında bulunan 14 noktaya yerleştirilen sensorlu ve gece görüş özelliğine sahip foto kapanların yaban hayvanlarını kayıt almaya başladığını ifade etti.