Öğrenciler, "Lider Çocuk Tarım Kampına" katıldı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
OSMANİYE Merkez Salih Bahçeli İlkokulun 4'üncü sınıfta okuyan öğrenci, 'Lider Çocuk Tarım Kampına' katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen kaplardaki amacın, çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek olduğu belirtildi.
Üç gün süren program kapsamında, merkez İlçe ve Toprakkale İlçesi sınırları içerisinde buğday hasadı, un-bulgur değirmeni, ekmek fabrikası, süs bitkisi ve çilek serası, domates serası, meyve fidanı satış yeri, yerfıstığı tarlası, yerfıstığı fabrikası, zeytinyağı ve salamura fabrikası, tarım alet makine satış yeri ve bir çiftlikte gezi düzenlenerek öğrencilere bilgilendirildi.
"Emeksiz Ekmek Olmaz" bölümünde buğdayın biçerdöverle hasadından başlayarak değirmende una dönüşmesi ve fırında pişirilmesi yerinde incelenmiş olup ekmek israfını önleme projemiz hakkında bilgi aktarılırken, "Topraktan Sofraya" bölümünde bir meyve fidanı satış işletmesinde meyve fidanlarının tanıtımı yapılarak bir meyve fidanı dikimi uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Burada ayrıca çeşitli süs bitkilerinin üretimi ve tanıtımı anlatıldı. "En Güzel Tatlar Bakliyatlarda Var" bölümünde Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Çukurova Toplantı Salonunda yemeklik tane baklagillerin tanıtımı, beslenmedeki yeri, 2016 yılının bakliyat yılı olması konularında görsel destekli sunum yapılarak iklim değişikliğinin tarıma ve gıda üretimine etkisi konulu video gösterisi yapıldı.
"Osmaniye'nin Tadı: Yerfıstığı" bölümünde ilin simgesi yerfıstığı bitkisi Osmaniye Yağlı Tohumlar Araştırma Enstitüsü deneme arazisinde incelenerek burada yerfıstığının il için önemi, besin değeri ve kullanım alanları anlatıldı. Ayrıca çeşitli yerfıstığı tohumları tanıtılarak arazide inceleme yapıldı. Daha sonra bir yerfıstığı fabrikasında yerfıstığının kabuklu ve kabuksuz işlenmesi ve numaralandırılarak satışa hazırlanması incelendi.
Gezi programı bitiminde yemekli eğlence düzenlenerek öğrencilerin kamp boyunca yaşadıklarını aktaracakları etkinlik gerçekleştirildi. Öğrenciler bu etkinlikte ayrıca "Tarımda ve Beslenmemizde Baklagillerin Önemi" konulu kompozisyonlarını tamamlamış oldular.
İl Müdürü İbrahim Sağlam, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hayri Uyduran ve kampta görevli personeller tarafından öğretmen ve öğrencilere katılım belgeleri verildi. 


Copyright © 2015
Cevdetiye Belediyesi

e-Belediye

Birimlerimiz

İBRAHİM GÖK
Cevdetiye Belediye Başkanı


Belediye İLetişim Bilgileri
Telefon: (0328) 834 21 10
Faks: (0328) 834 21 10

e-Posta: bilgi@cevdetiye.bel.tr