Yavru karacalar biberonla besleniyor

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
OSMANİYE'de, annesinin doğal ortamda terk ettiği yavru karaca, keçi sütüyle beslenerek büyütülmeye çalışılıyor. Bahçe ilçesinde ki ormanlık arazide vatandaşlar tarafından 3-4 günlükken bulunan dişi yavru karaca, bulunduğu yerden alınarak Osmaniye'ye getirildi.
Orman ve Su İşleri Şubesi  Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bakım ve tedavisine başlanılan yavru karaca biberonla besleniyor.
Doğa Yaban Hayatı Koruma ve Araştırma Derneği Başkanı Veteriner Hekim Bünyamin Akın, yavru karacanın sağlık yönünden hiç bir rahatsızlığının olmadığını belirterek, "Annesinin yanından ve doğal ortamdan ayrıldığı için kormuş durumdaydı. Rehabilitasyon merkezimizdeki doğal yaşantısına benzer ortamda beslemesini yapmaktayız. Her gün belirli saatlerde biberonla keçi sütü vererek büyütüyoruz. Şuanda yaklaşık 25 günlük olan ve Canan ismini verdiğimiz karacamız sağlıklı bir şekilde büyümekte." diye konuştu. 
YAVRU KARACA YARALI DEĞİLSE BULUNDUĞU YERDEN ALINMAMALI
Karaca yavrularının narin ve sevimli olduğu için vatandaşların ilgisini çektiğini ifade eden Veteriner Hekim Akın, yaban hayvanlarının çok hassas yapıya sahip olduğunu strese girdiklerinde ölümle karşı karşıya kalabileceklerini belirtti. Yavrunun yaşaması için anne sütünün çok önemli olduğunu kaydeden Akın, "Bu yavruların yeri doğadır, annesinin yanıdır. Yavru yaban hayvanı yaralı değilse kesinlikle bulunduğu yerden alınmamalıdır. Köpek ya da diğer yaban hayvanlarından kaçan anne karaca, ölmediği ve yaralanmadığı sürece yavrularını bıraktığı yere mutlaka dönecektir." dedi.


Copyright © 2015
Cevdetiye Belediyesi

e-Belediye

Birimlerimiz

İBRAHİM GÖK
Cevdetiye Belediye Başkanı


Belediye İLetişim Bilgileri
Telefon: (0328) 834 21 10
Faks: (0328) 834 21 10

e-Posta: bilgi@cevdetiye.bel.tr